Інститут
Наш досвід
Про нас пишуть/говорять
Консалтинг
ОСББ
Публічно-приватне партнерство
Тренінги та семінари
Послуги з підбору персоналу
Вакансії
Закупівля послуг
Стара версія сайту

[1094534]

Association of Ukrainian Cities - all-Ukrainian union of local self-government bodies - unites about 400 towns and cities.
Інформаційний портал ТЕПЛИЙ ДІМ - TEPLYDIM Information Portal
Міжгалузева асоціація Укртеплокомуненерго

AEA

Реформа міського теплозабезпечення

 

Проект USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород" успішно завершено

30 листопада 2015 р. ВБО "Інститут місцевого розвитку" успішно завершив роботу над Проектом USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород" (МАДЕМ). Протягом 2,5 років команда спеціалістів виконала великий обсяг завдань: у Миргороді та Миргородському районі з нуля було створено логістичну інфраструктуру зі збирання, транспортування, зберігання та постачання соломи для потреб комунальної теплоенергетики. Застарілу котельню в межах щільної міської забудови реконструйовано на сучасну комбіновану, що працює на трьох видах палив: соломі, трісці – у штатний період, та природному газі – у період пікових навантажень. При цьому дотримані усі екологічні вимоги. Проведена масштабна інформаційно-просвітницька робота. Наприкінці Проекту відбулася низка урочистих заходів.

23 листопада у студії Полтавської обласної телерадіокомпанії "Лтава" відбувся 1,5-годинний телевізійний форум "Біопаливо в комунальній теплоенергетиці: досвід м. Миргорода". У ньому взяли участь Миргородський міський голова Сергій Соломаха, в.о. начальника управління житлово-комунального господарства Полтавської облдержадміністрації Едуард Рева, представники команди Проекту МАДЕМ: Руслан Тормосов, виконавчий директор ВБО "Інститут місцевого розвитку"/керівник проекту; Олена Чернікова, консультант із питань оцінки впливу на навколишнє середовище; Семен Драгнєв, технічний консультант.

В ефірі вперше продемонстрували фільм "Джерело енергії, що змінить Україну", створений в рамках проекту. Під час перегляду та подальшого обговорення глядачі ставили запитання до присутніх в студії. Більшість – стосувалися екологічних аспектів упровадження біоенергетичних проектів. Та траплялися й економічні питання. На всі питання експерти надали вичерпні відповіді.

Крім того, на сайті "Лтави" відвідувачам запропонували висловитися щодо подальшого використання біопалива у централізованих системах теплопостачання. Глядачів запитали: "Чи варто поширювати миргородський досвід заміщення природного газу місцевими альтернативними джерелами енергії для комунальної теплоенергетики в інших містах України?". Підсумки підбили наприкінці телефоруму. 86% із 872 тих, хто проголосував, висловилися "за".

24 листопада у приміщенні Полтавської ОДА були презентовані результати роботи за Проектом USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород". На заході зібралися представники міст та підприємств-партнерів проекту, журналісти. Присутнім показали фільм та розповіли про інноваційні технічні та інфраструктурні рішення, втілені під час реалізації проекту.Керівникам п’яти районних та міських адміністрацій-партнерів (Миргорода, Полтави, Великої Багачки, Лубен та Карлівки) вручили комплекти документів для реконструкції наявних у містах газових котелень і модернізації систем теплопостачання. Реалізація цих проектів допомогла б Полтавщині заощадити та замістити майже 6,2 млн м3 природного газу.Того ж дня фільм та результати проекту презентували міській громаді Миргорода. До заходу долучилися понад 100 осіб: секретарі рад районів, голови будинкових та вуличних комітетів, громадські активісти; мешканці мікрорайону, що опалюється пілотною котельною; вчителі та учні ЗОШ №3, студенти-теплотехніки місцевого технічного училища. Більшість запитань миргородців після перегляду стрічки стосувалися вартості соломи та тарифів на опалення. Проект отримав підтримку містян, які зрештою були задоволені його результатами та тим, що Миргород став пілотним містом, де втілені унікальні для України підходи із застосуванням сучасних технологій.

За підтримки Програми USAID "Бібліоміст" низка презентацій фільму та його обговорення проведені у різних куточках країни. 25 листопада такі покази уже відбулися у бібліотечному ресурсному центрі "Вікно в Америку" Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова, Одеській національній науковій бібліотеці, Краматорській міській публічній бібліотеці ім. М. Горького та Нововолинській центральній міській бібліотеці.

Фінальним заходом Проекту стала презентація фільму "Джерело енергії, що змінить Україну" 30 листопада в столичному кінотеатрі "Київ". Глядацька зала була повною! На урочистості зібралися представники профільних міністерств, комітетів Верховної Ради України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, департаментів міських адміністрацій Києва та Миргорода, компаній, організацій та проектів-партнерів, вищих навчальних закладів тощо.

    

Звертаючись до присутніх, керівник Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород", виконавчий директор ВБО "Інститут місцевого розвитку" Руслан Тормосов наголосив: "Коли подавали заявку на участь в проекті, ми мали конкурентів із різних країн світу. І добре, що він був реалізований саме в українському Миргороді! Хоча спочатку до проекту було скептичне ставлення, ми вірили в його успіх. Ми знали, що все можливо і наполегливо працювали. Втілюючи його, команда експертів подолала багато труднощів для того, щоб тим, хто буде нас наслідувати, було легше. Сьогодні, коли проект завершений, USAID вважає його одним із найуспішніших".

Миргородський міський голова Сергій Соломаха в свою чергу привітав усіх із завершенням проекту та зазначив: "Я відчуваю гордість за наше місто. Воно видатне, з чудовим природним і людським потенціалом. Наші люди сміливі і ініціативні, а в співпраці з USAID та Інститутом місцевого розвитку ми завжди відчували підтримку. Ми стали першими, хто наважився на дуже серйозний крок у впровадженні біоенергетики в комунальну енергетику. І сподіваємося, наш приклад буде корисний як для Полтавщини, так і для всієї України".

За словами Юрія Шафаренка, начальника управління заміщення традиційних видів палива Держенергоефективності, проект зробив велику роботу, яка допоможе тим, хто втілюватиме подібні рішення пізніше, уникнути багатьох помилок. Він також зазначив, що лише спільними зусиллями Україна зможе успішно розвивати свій біоенергетичний потенціал.

Досвідом впровадження біоенергетичних проектів на прикладі Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії м. Миргород" у своїй презентації ділився старший консультант з технічних питань Анатолій Колієнко. Він розповів про необхідність впровадження проектів із альтернативної енергетики, продемонстрував головні етапи втілення миргородського проекту, а також докладно зупинився на містобудівних та протипожежних обмеженнях, які можуть виникати при розробленні рішень із упровадження біоенергетики. Він розповів про сильні сторони пілотного проекту та про можливі проблеми під час втілення йому подібних. При цьому однією з сильних сторін проекту експерт назвав мультипаливність, тобто можливість замінювати кілька видів палива іншими. Він зазначив, що державі необхідно розвивати законодавство, працювати над покращенням інвестиційної політики, полегшувати доступ на ринок теплової енергії. До того ж – звертати увагу на весь потенціал альтернативних джерел енергії (вторинних джерела енергії, твердих побутових відходів, енергії сонця, вітру тощо).

Консультант з сільського господарства Семен Драгнєв розповідав про особливості створення та функціонування ресурсно-логістичної інфраструктури заготівлі і постачання соломи для об’єктів комунальної теплоенергетики. Зокрема, про організацію виробничого процесу заготівлі та використання соломи, учасників цього ланцюга, техніку, необхідну для безперебійного його функціонування.

Учасникам урочистостей презентували також практичний посібник "Біоенергетичні проекти: від ідеї до втілення". У практичному посібнику, підготовленому провідними спеціалістами Інституту місцевого розвитку, висвітлений унікальний досвід, набутий авторами під час упровадження одного з найуспішніших біоенергетичних проектів на теренах України – Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород". У восьми розділах посібника детально розкриваються технічні, правові, організаційні, екологічні, фінансово-економічні та соціальні аспекти заміщення невідновлюваних енергоносіїв біопаливом у комунальній теплоенергетиці. При цьому використання біомаси для потреб централізованого теплопостачання розглядається як комплексне завдання, що потребує системного вирішення та сучасних підходів. Зокрема описані: інноваційні технічні рішення з перебудови наявної котельні на природному газі на високоефективну комбіновану мультипаливну котельню для надійного та якісного теплозабезпечення житлового мікрорайону; створення ресурсно-логістичної інфраструктури проектів із використанням біопалива у системах централізованого теплопостачання; визначення вартості місцевої біомаси та реальних джерел фінансування біоенергетичних проектів; методи залучення до участі в них місцевих громад для перемоги над газовою залежністю як українських міст, так і країни в цілому.
Саме це видання може стати покроковою інструкцією для тих, хто зацікавиться біоенергетичними проектами та захоче втілювати їх у містах. Ознайомитися з ним згодом можна буде на нашому сайті.

Команда Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород" висловлює щиру повагу та вдячність нашим друзям, колегам та партнерам:представникам Полтавської обласної державної адміністрації, у т. ч. управлінню капітального будівництва, та Полтавській обласній раді; представникам Миргородської міської ради; працівникам обласного комунального підприємства "Миргородтеплоенерго", комунального підприємства "Спецкомунтранс"; представникам районних, будинкових та вуличних комітетів м. Миргорода.

Ми вдячні народному депутату України Бабак А. В, яка працювала з нами майже рік від початку проекту, залишивши його внаслідок обрання до Верховної Ради, та взяла участь в урочистому відкритті нової котельні.

За особистий внесок дякуємо Миргородському міському голові Соломасі С.П.; заступнику міського голови – начальнику відділу муніципальних ініціатив, інвестицій та енергоменеджменту Миргородської міської ради Верещаку М.М.; заступнику голови Полтавської обласної державної адміністрації Пруглу О.Є.; в. о. заступника департаменту економічного розвитку Полтавської обласної державної адміністрації Орлову Д.В.; головному спеціалістові відділу інвестиційної політики та міжнародного співробітництва управління інвестиційної діяльності та міжнародного співробітництва департаменту економічного розвитку Полтавської обласної державної адміністрації Шебітченко І.М.; керівнику Групи компаній "КОЛВІ "ЕВРОТЕРМ" Крошці О.В.; головному інженеру-проектувальнику Борщову В.А.; генеральному директору ТОВ "Укрлатагро" Крижанівському В.М.

Започаткування Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород" безпосередньо пов’язане з іменем заступника керівника проекту на регіональному рівні Мурашка І.А., якого вже, на жаль, немає з нами. Проте як людина та фахівець він залишиться в пам’яті команди Інституту місцевого розвитку.

Особлива подяка за ефективне керівництво, всіляку підтримку та доброзичливе ставлення представникам USAID: заступнику директора місії USAID в Україні, Білорусі і Молдові Джону Пеннелу; координатору проекту від USAID Марії Гарастовській; старшому спеціалістові з енергетики та муніципальних фінансів Андрію Нестеренку; старшому раднику з питань комунікацій Роману Вороновичу; раднику з інформаційних питань Ользі Мирцало, асистенту радника з інформаційних питань Валентині Німенко та спеціалістові з охорони довкілля Ларисі Піскуновій.

Наша спільна робота за проектом забезпечила щорічну економію понад 600 тис. куб. м природного газу в системі централізованого теплопостачання міста Миргорода, що становить близько 5% його енергетичного балансу. З огляду на те, що протягом найближчих років Україні потрібно скоротити споживання імпортованого природного газу на 50%, успішний досвід заміщення місцевими відновлюваними джерелами енергії навіть невеликої його частки має велике значення. Широке розповсюдження цього позитивного досвіду дозволить витрачати гроші, які раніше йшли на закупівлю природного газу, на розвиток та поліпшення добробуту мешканців; започатковувати нові бізнеси у сільському господарстві; створювати нові робочі місця, і, врешті-решт, зробити нашу рідну Україну могутньою та енергонезалежною європейською державою!

 

Повернутись догори