Інститут
Наш досвід
Про нас пишуть/говорять
Консалтинг
ОСББ
Публічно-приватне партнерство
Тренінги та семінари
Послуги з підбору персоналу
Вакансії
Закупівля послуг
Стара версія сайту

[1094488]

Association of Ukrainian Cities - all-Ukrainian union of local self-government bodies - unites about 400 towns and cities.
Інформаційний портал ТЕПЛИЙ ДІМ - TEPLYDIM Information Portal
Міжгалузева асоціація Укртеплокомуненерго

AEA

Реформа міського теплозабезпечення

 

 

Біопаливу в системі централізованого теплопостачання м. Миргорода – бути!

 

5 серпня 2015 р. у Домі культури Миргородського санаторію спеціалісти Інституту місцевого розвитку на виконання Проекту USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород» провели громадський форум «Використання біопалива для вироблення теплоти в системах централізованого теплопостачання».

Учасниками громадського форуму стали 50 осіб: представники міської влади, депутати, працівники комунальних підприємств та будівельних організацій, що залучені до роботи в Проекті, голови вуличних та будинкових комітетів, громадські активісти тощо.

В якості експертів були залучені: Миргородський міський голова Сергій Соломаха; керівник Проекту виконавчий директор Інституту місцевого розвитку Руслан Тормосов; консультанти Проекту Олена Чернікова, Семен Драгнєв, Анатолій Колієнко та головний інженер компанії-проектувальника ПП «Енергобуд» Віктор Борщов. Ведучою заходу стала старший консультант Проекту з питань залучення громадськості Кадрія Сафіуліна.

У вітальному слові Сергій Соломаха закликав присутніх до співробітництва: «За Проектом USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород» ми працюємо вже два роки. Проект передбачає не лише розбудову інфраструктури зі збирання, перевезення та зберігання біомаси, а й інформування громадськості щодо необхідності поступового переходу на альтернативні джерела енергії. Уже зараз зрозуміло, що газ — майже вичерпане джерело енергії. Оскільки в Україні власного газу небагато, його доводиться купувати, і коштує він недешево. Тому заміщення природного газу соломою, на яку багата миргородська земля, є гідною альтернативою для нашого міста. Широке впровадження біоенергетики — робота на перспективу, її результати зможуть, оцінити наші нащадки. Але я, як міський голова, вбачаю велику користь від Проекту вже зараз – це робочі місця, інноваційні технології і неабиякі інвестиції в місто».

Форум, що тривав півтори години, був поділений на дві частини. Під час першої учасники обговорили перспективи біоенергетики в Україні, другу − присвятили Проекту USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород». Експерти, спілкуючись із аудиторією, надали компетентні відповіді на найактуальніші запитання мешканців, що виникли під час проведення фокус-груп у рамках Проекту (27 липня цього року), а також ті, що з’явилися в учасників під час обговорення.

Дискусія точилася навколо екологічних, економічних та соціальних аспектів упровадження біопалива в комунальних системах централізованого теплопостачання. Експерти підкреслили, що біоенергетика в Україні має великий потенціал. Зараз частка біомаси, що використовується як джерело енергії, становить лише близько 2%. Водночас цьогорічна мета європейських країн – досягти 20% її використання.

Найбільше учасників зацікавила друга частина форуму − Проект USAID, що реалізується в місті, та питання економічної вигоди від переходу на опалення соломою в комунальній теплоенергетиці. Виконавчий директор Інституту місцевого розвитку Руслан Тормосов наголосив: «Упровадження Проекту USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород», дозволить замістити 5% газу, який споживає Миргород. На разі це небагато. Проте потенціал для заміщення природного газу в Миргороді є. І якщо наш Проект поширюватиметься й надалі, щоб замістити газ біомасою, наприклад, на 50%, тоді вплив на вартість послуги теплопостачання, звісно, буде! За прогнозами Світового Банку до 2030 року газ коштуватиме 800 доларів США за 1000 м3. Біоенергетика — не панацея, але це один зі шляхів вирішення питань енергетичної залежності. Ми хочемо, щоб досвід вироблення теплоти з біомаси в системі централізованого теплопостачання поширювався Миргородом, а досвід Миргорода – рештою міст та регіонів України».

В якості успішного прикладу переходу на біопаливо Руслан Тормосов навів чеське місто Тршебіч, яке на 100% опалюється щепою та соломою. Тарифи на тепло у цьому місті – найнижчі в країні. Комунальні підприємства на умовах співфінансування із мешканцями замінили труби. Виконано термомодернізацію будинків. Тож тепер люди споживають удвічі менше і мають тепловий комфорт у помешканнях. Це ідеал, до якого має прагнути і Україна.
Під час форуму демонструвалися динамічні та яскраві відео сюжети щодо розвитку біоенергетики в Україні та світі; Проекту USAID «Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород».та результати бліцопитування мешканців на вулицях міста. Сюжети викликади жвавий інтерес присутніх.

На початку та наприкінці заходу учасникам запропонували відповісти на три запитання анкети стосовно ставлення до часткового заміщення природного газу альтернативними джерелами енергії: 1) в Україні (позитивне ставлення до форуму виявили 81% учасників, а після нього – 89%); 2) в Миргороді (76% та 87%, відповідно). Трете запитання стосувалося очікувань учасників від реконструкції однієї з котелень КП «Миргородтеплоенерго» для вироблення тепла з використанням як природного газу, так і соломи, деревної тріски тощо. На початку форуму позитивні очікування були у 72% учасників, а на завершенні – у 85%. Такі результати свідчать про ефективність громадського форуму як одного з інструментів інформування та формування громадської думки. Досить високі вихідні результати пояснюються тим, що в рамках Проекту в місті проводиться активна кампанія громадського інформування та просвіти. Тож переважна більшість учасників громадського форуму підтримала використання біомаси (соломи) в якості палива в системі централізованого теплопостачання міста.

Форум пройшов у доброзичливій атмосфері. Наприкінці заходу один з учасників висловив подяку організаторам та експертам Проекту за те, що вони доступно та фахово роз’яснили присутнім ключові аспекти впровадження біоенергетичних проектів, відповіли на всі запитання, що хвилювали людей. А Миргородському міському голові він подякував за сміливість. «Адже першим бути найважче, проте ми дуже пишаємося що наше місто буде прикладом для інших міст».

Представники місцевого телеканалу «Миргород» провели відеозйомку форуму, тож згодом повну його версію можна буде переглянути в ефірі цього ЗМІ.


 
 

 

Повернутись догори